Blair County Sports Hall of Fame | News, sports, jobs

1987

recruiter presenter

Ed Flanagan Chuck Knox

Galen Hall Dave Robinson

**William Hughes Reid Mihalek

* Pat Malone Tom Irwin

Mike Reid Steve Samir

Wide Shales Bob Bob

Guest Speaker: Joe Paterno

Location: Altoona, Pennsylvania

1988

recruiter presenter

* Dick Kunlun Billy Kun

John Ebersole Jack Hamm

* Steve Luck Dick Bartholomew

** Don Kinzel Frank Kush

**Bill Parsons Bobby Riggs

**Bob Ramazzotti and Auggie Donatelli

** Earl Strom Mike Reed

Guest Speaker: Paul Evans

Location: Altoona, Pennsylvania

1989

recruiter presenter

** Plain Iron Lion Hart

** Jim Gerdes Horace Aschenfelter

** Tom Irwin Tommy Henrich

* Maurice Butt Phil Rice

** Harry Temple Bob Ramazzotti

Guest Speaker: Terry Bradshaw

Location: Altoona, Pennsylvania

1990

recruiter presenter

Brad Benson Phil Sims

** Dick Bartholomew Frank Mastrocola

Fredina Ingold Dave Beck

** Otto Knidinger Harry Gamble

*Ward McClanahan Roy Rambo

Guest Speaker: Roy Firestone

Venue: Casino in Lakemont

1992

recruiter presenter

Troy Benson Fogg Fazio

** Tom Corbo Tom Corbo Jr.

** Steve Hatfield and Liam Minnick

Jeff Newman Dolph Chase

** Dave Stop Pop Parks

Guest speaker: Bob Knight

Venue: Casino in Lakemont

1994

recruiter presenter

**Harry Clark Mark Rowe

** Tony Georgiana Don Hanley

**Bill Yanichelli Tom Gilburg

Johnny Moore Abby Lemons

** Mosques “rabbit” Ward Don Pendleton

Guest Speaker: Dick Vitale

1996

recruiter presenter

Brian Franco Fran Ganter

Nigley Norton Bob Hicks

** Ray Prosperi J. Roy Rowland

Mark Rowe Don Nlin

** Denver “June” Smith Neil Rudel

* Frank Smith Stan Safran

Guest Speaker: Joe Theismmann

Venue: Casino in Lakemont

1998

recruiter presenter

** Jim Carrey Oscar Robertson

Lisa Fobio Art Taneyhill

* Tom Healy, Stan Safran

Mike Irwin Dan Radakowicz

Johnny Or Johnny Johnston

Guest speaker: Mary Lou Retton

Venue: Casino in Lakemont

2000

recruiter presenter

Pam Weber Rebecca Lobo

Randy Allen John Sugar

** Harold Price Dean Rossi

** Jack Hopper Jim Lynn

*Edward Emmanuel Tony Georgiana

Guest Speaker: Rick Magirus

Venue: Casino in Lakemont

2002

recruiter presenter

Art Tanehill Debbie Tanehill

** Danny Napoleon – Danny Napoleon

* Merle Stonebreaker Stan Safran

**Angie Giyosa Dick Gottchal

Dick Johnston Jim Lynn

*Joe Martin Stan Safran

Guest speaker: Bobby Bowden

Venue: Blair County Convention Center

2004

recruiter presenter

* Pat Wellinger John Conlon

Martin Goldberg Doug McCurdy

Jim Meritz without Nehlen

Bill Saler Pierce Frauenheim

Doug West Roly Massimino

Team Recruit: Cobra Softball Team

Guest Speaker: Jim Boehm

Venue: Blair County Convention Center

2006

recruiter presenter

Dick Buckley, Jerry Campbell

** Ralph Conrad Vogue Fazio

Mike Ozzolino Jim Barron

Tom Kearns Ron Rickens

**John Sugar Bob Sheetz

Team Recruit: 1987-88 Altoona Lady Lions

Guest Speaker: Greg Gumble

Venue: Blair County Convention Center

2008

recruiter presenter

** Ron Blazer Terry Francona

Nadine Delio Susan Yokolan

Tom Irwin Jr.. Chris Elliott

Nick Leger Dave Magarity

** Renee Richio Kevin Gilson

Team Recruit: 1957 NABF Champion

Guest speaker: Heinz Ward

Venue: Blair County Convention Center

2010

recruiter presenter

Gil Brombo Gno Orima

Wayne “owner” Jess Sterling Sharp

Bill Hopper Jerry Sandusky

Rick Stonebraker Tom Parker

Steve Tanehill Brad Scott

Team recruit: 1984 Bishop Guilfoyle girls’ basketball team

Guest speaker: Chris Fowler

2012

recruiter presenter

Don Appleman Galen Hall

Todd Benson Brad Benson

** Harold “Bucky” Bush Jim Lin

Candice Futrell Dan Dworkin

** Allen Griffiths Lt. General Ed Swister

Team recruit: 1999 Tyrone Area High School football team

Guest Speaker: Ben Roethlisberger

Venue: Blair County Convention Center

2014

recruiter presenter

Karen Gallagher, Steve Parsons

Jason KotzJohn Kotz

Dave Patterson, Dick Gotchall

Tom Welt John Robertson

* Lynn Zande, Mike Irwin

Team recruit: 1967 Bishop Guilfoyle boys’ basketball team

Guest Speaker: James Franklin

Venue: Blair County Convention Center

2016

recruiter presenter

Jeff Power Dave Magarretti

Tom Geishauser John Franco

Doug Hoover Mark Shepard

Bob / Joanne’s password is Bob Gubbler

Jennifer Schengler, Art. Taneyhill

Team recruit: 1958 and ’66 Williamsburg boys’ basketball teams

Guest Speaker: Jay Bellas

Venue: Blair County Convention Center

2018

recruiter presenter

Bill Cajares Bill Farringer

Curtis Miller Art Taneyhill

Vince Ndemir Oval Gaines

C. John’s Restorations “Pain” Dunn

Tracy Slojic Jennifer Schengler

Team recruit: 1962 Altoona High School football team

Guest speaker: Kyle Sanderson

Venue: Blair County Convention Center

2022

recruiter presenter

John Hayes, Nick Lovrich

*John Lingenfelter Bob Fry

Eric Malone Bill Thurfelder

* Eddie Miller, Tom Frank

Tony Nardoza Francis Ney

Team recruit: 1970 Bishop Guilfoyle boys’ basketball team

Guest Speaker: Doug Flotty

Venue: Blair County Convention Center

* Posthumously recruited

** Passed away since induction

Scholarship winners

1988: Jennifer Dorfmeister, Altoona. Doug Rosenberry, Altona

1989: Karen Duggan, Claesburg Kimmel; JJ Rusnak, Altona

1990: Eric Klingner, Hollidesburg; Mary Waibel, Hollidesburg

1991: Joseph Chunko, Central; Pam Weber, Holidaysburg

1992: Swati Agarwal, Holdisburg; Ed Steinbogel, Bishop Gilfoyle

1993: Steve Miller, Claesburg Kimmel; Melissa Moreau, Tyrone

1994: Brian Krogh, Bellwood Antis; Jessica Unger, Holidaysburg

1995: Kelly Irwin, Altona; Bill Badamonsky, Hollidesburg

1996: James Gearhart, Altona; Valerie Miller, Bellwood Antis

1997: Nicole Mosselman, Claesburg Kimmel; Bradley Wirtz, Bellwood Antis

1998: Kristen Staub, Altona; Jeremy Gower, Bellwood Antis

1999: Erin Emler, Bellwood Antis; Jason Shura, Bellwood Antis

2000: Jessica Baker, Altona; Tyler Piper, Holidaysburg

2001: Katie Blomquist, Central; Matt Garner, Bellwood Antis

2002: Christina Burnett, Tyrone; Travis Lee Williamsburg

2003: Amber DelBaggio, Tyrone; Tom Faure, Bishop Gilfoyle; Matt Staub, Altona

2004: Angela Gresser, Bishop Gilfoyle; Joshua Lingenfelter, Claesburg-Kimmel

2005: Megan Duvett, Hollisburg; Tyson Mogley, Hollidesburg

2006: Janelle Adams, Altona; Jared Colmer, Hollidesburg

2007: Mary Fore, Bishop Gilfoyle; Nathanial Annex, Hollidaysburg

2008: Christine Conrad, Bishop Gilfoyle; Amanda Ottaway, Hollandsburg; Sean Brannan, Holysburg

2009: Luke Ottaway, Holidaysburg; Rachel Rea, Bishop Gilfoyle

2010: Jared Salyards, Central; Ali Williams, Bishop Gilfoyle

2011: Sarah Kaneshiki, Hollidesburg; Brian Lip, Bellwood Antis

2012: Adina DeLozier, Altoona; Matt Ritchie, Central

2013: Cala Brumbo, Claesburg Kimmel; Seth Worthing, Bellwood Antis

2014: Emily Nagel, Bellwood Antis; Joel Reggard, Altona

2015: Anna Hollin, Bellwood Ants; Chad Lonsman, Bellwood Antis

2016: Erica Voese, Tyrone; Nathan Davis, Bellwood Antis

2017: Carson Suger, Bellwood Antis; Andrew Irwin, Bishop Gilfoyle

2018: Jessica Stevens, Jayvion Queen, Altoona Area High School

2019: Emily Clare, Claesburg Kimmel; Riley D’Angelo, Bellwood Antis; Nathaniel Fisher, Hollisburg

2020: Ally Campbell, Bellwood Antis; Adam Port, Altoona

2021: Theresa Hay, Bishop Gilfoyle. Zachary Malone, Bellwood Antis

2022: Billy Garver, Claesburg-Kimmel; Parker Gregg, Central

Community Service Awards

1998: John Conlon

2000: Johnny Robertson

2002: Tom Stout

2004: Harry Sickler

2006: Skip Dry

2008: Blair County’s Miracle League

2010: Sue Kovinsky

2012: Ken Koronofsky

2014: Harold “bud” Grazer

2016: Carl Cacciotti

Lifetime Achievement Award

2010: Jim Lin

2018: Jake Webb

2022: Julie Roseborough

Today’s breaking news and more in your inbox

Leave a Comment